Odsłony: 5800

 

OPIS OGÓLNY I CELE

Od roku 2000 „Rej” prowadzi stałą wymianę młodzieży z niemiecką szkołą partnerską w Schwedt w Brandenburgii – Gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa. Od tamtego czasu wspólne spotkania odbywają się regularnie dwa razy w roku: raz w Niemczech, raz w Polsce. Inicjatorem i organizatorem tej wymiany młodzieży jest pan mgr Andrzej Bownik, który od początku zajmuje się realizacją tego przedsięwzięcia. Do chwili obecnej w wymianie uczestniczyło ponad 350 uczniów z obydwu szkół. Goście biorą udział w wybranych zajęciach szkoły partnerskiej, mają także możliwość poznania ciekawych miejsc w kraju gospodarzy. Istotne jest, że przez cały tydzień młodzi Polacy i Niemcy przebywają ze sobą razem, a goście są zakwaterowani w rodzinnych domach gospodarzy - mogą więc poznać ich obyczaje i styl życia. Wzajemną integrację umożliwiają liczne aktywności animujące grupę. W czasie spotkań młodych Polaków i Niemców oprócz dobrej zabawy jest też czas na poważne refleksje na temat stosunków polsko-niemieckich. Z pewnością wspólne przebywanie ze sobą, poznawanie siebie, tradycji i zwyczajów stanowi doskonałą formę walki ze wzajemnymi stereotypami, jakie często pojawiają się w mediach w Polsce i w Niemczech. Każde spotkanie potwierdza, że śmiało możemy nazywać siebie PRZYJACIÓŁMI.

Na realizację przedsięwzięcia pozyskiwane są środki finansowe przede wszystkim od międzyrządowej organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie oraz od Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

 

HISTORIA

Zaczęło się banalnie… W połowie kwietnia 2000r. w trakcie prywatnej rozmowy telefonicznej padł pomysł, by zorganizować międzynarodowe spotkanie młodzieży lub nawet cykl stałych spotkań polsko-niemieckich. Z taką inicjatywą wyszli nauczyciele z obydwu szkół – p. Andrzej Bownik oraz p. Jan Ebert, którzy w trakcie wspomnianej rozmowy wstępnie określili cele takiego przedsięwzięcia: nawiązanie kontaktów przyjacielskich między uczestnikami, poznanie walorów kulturowych obydwu krajów, a także weryfikacja obustronnych stereotypów i rozwój sprawności językowych. Pomysł jednogłośnie poparli ówcześni dyrektorzy szkół – p. Sabina Jagiełło i p. Gerd Holzenburg, dzięki czemu od razu można było przystąpić do pracy nad realizacją pierwszego spotkania, które odbyło się już w czerwcu 2000 r. Od tego czasu młodzież z obydwu szkół spotyka się regularnie dwa razy w roku: raz w Polsce i raz w Niemczech.

24 września 2002 r. doszło do oficjalnego podpisania wspólnego oświadczenia o współpracy i kontynuacji wymiany młodzieży między Gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa w Schwedt a II Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Kraśniku. Uroczystego  podpisania aktu dokonali w Kraśniku dyrektorzy obydwu szkół: dr Gerd Holzenburg i mgr Stanisław Łyp w obecności wicestarosty kraśnickiego, p. Zygmunta Kusiaka. Od tego czasu obydwie szkoły są oficjalnie „szkołami partnerskimi”.

W roku 2004 zmieniła się grupa organizatorów ze strony niemieckiej - pan Jan Ebert zaczął pracować w innej placówce, a organizacją wymian zajął się p. Volkmar Radke z innymi nauczycielami. W roku 2005 zostało zaprojektowane logo wymiany, które od tamtego czasu jest oficjalnym znakiem projektu.

Z okazji 15. jubileuszowego spotkania młodzieży, p. Andrzej Bownik otrzymał wyróżnienie i podziękowanie z rąk wiceburmistrza miasta Schwedt, p. Lutza Herrmanna za wieloletnie zaangażowanie i wkład w rozwój przyjaznych stosunków polsko-niemieckich. Uroczystość odbyła się 4 czerwca 2007 w Ratuszu Miejskim w Schwedt, uczestniczyła w niej młodzież biorąca udział w wymianie, animatorzy wymiany oraz dyrektorzy obydwu szkół: p. Gerd Holzenburg, p. Klaus Peters i p. Marzena Siejewicz, która po raz pierwszy mogła spotkać się ze społecznością Gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa kilka miesięcy po objęciu funkcji dyrektora.

Z okazji jubileuszu 10-lecia polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, a zarazem 20. spotkania uczniów obydwu szkół, pan Volkmar Radke otrzymał dn. 23 stycznia 2010 r. specjalne podziękowania od Starosty Kraśnickiego Tadeusza Wojtaka reprezentowanego przez wicestarostę dr. Jarosława Czerwa.

15 września 2014 r. odbyła się uroczystość z okazji 30. jubileuszowej wymiany młodzieży przypadającej w 15. roku współpracy obydwu szkół. Wśród gości oprócz uczestników wymiany byli m.in. rodzice polskich uczniów, nauczyciele oraz pani dyr. Sabina Jagiełło, która była dyrektorem szkoły w momencie narodzin współpracy między szkołami. Dyrektorzy obydwu szkół, pani Carla Buchholz oraz pan Krzysztof Staruch, otrzymali od młodzieży okolicznościowe tablice pamiątkowe dotyczące partnerstwa szkół i przeznaczone do powieszenia w swoich szkołach. Uczniowie niemieccy wręczyli dyrektorowi Krzysztofowi Staruchowi także piłkę do siatkówki w związku ze zbliżającym się otwarciem nowo budowanej sali gimnastycznej i w nawiązaniu do trwających w tym czasie w Polsce Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej. Z kolei kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kraśniku, pan Zbigniew Leziak, wręczył p. Carli Buchholz i p. Volkmarowi Radke specjalne kosze upominkowe z regionalnymi produktami spożywczymi, z których słynie powiat kraśnicki. Były też liczne podziękowania i wyrazy uznania dla animatorów wymiany, p. Andrzeja Bownika i p. Volkmara Radke.

 

ARCHIWUM WYBRANYCH RELACJI

2018/2019 39. POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY "REJ-GAUSS"
2018/2019 38. Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży
2017/2018 „Polak i Schwedt”
2017/2018 36. Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży
2015/2016 Herzlich willkommen in Kraśnik!
2014/2015 30. Jubileuszowa Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży
2013/2014 29. Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży
2013/2014 28 Wymiana Polsko Niemiecka
2008 Wymiana Polsko-Niemiecka

 

 

KALENDARIUM

 

 

wrzesień 2014

 

30. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 11-18 września 2014 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Lublin, Zakopane i Kraków. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 22 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Carla Buchholz.

 

15 września 2014 r. odbyła się uroczystość z okazji 30. jubileuszowej wymiany młodzieży przypadającej w 15. roku współpracy obydwu szkół. Wśród gości oprócz uczestników wymiany byli m.in. rodzice polskich uczniów, nauczyciele oraz pani dyr. Sabina Jagiełło, która była dyrektorem szkoły w momencie narodzin współpracy między szkołami. Dyrektorzy obydwu szkół, pani Carla Buchholz oraz pan Krzysztof Staruch, otrzymali od młodzieży okolicznościowe tablice pamiątkowe dotyczące partnerstwa szkół i przeznaczone do powieszenia w swoich szkołach. Uczniowie niemieccy wręczyli dyrektorowi Krzysztofowi Staruchowi także piłkę do siatkówki w związku ze zbliżającym się otwarciem nowo budowanej sali gimnastycznej i w nawiązaniu do trwających w tym czasie w Polsce Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej. Z kolei kierownik Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kraśniku, pan Zbigniew Leziak, wręczył p. Carli Buchholz i p. Volkmarowi Radke specjalne kosze upominkowe z regionalnymi produktami spożywczymi, z których słynie powiat kraśnicki. Były też liczne podziękowania i wyrazy uznania dla animatorów wymiany, p. Andrzeja Bownika i p. Volkmara Radke.

 

 

czerwiec 2014

 

29. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 10-17 czerwca 2014 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Poczdam, Sachsenhausen i Berlin. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 20 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Renata Salecka.

 

 

wrzesień 2013

 

28. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 19-26 września 2013 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Sandomierz i Warszawę. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 23 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechał p. Volkmar Radke.

 

 

sierpień 2013

 

Udział p. Andrzeja Bownika i p. Volkmara Radke w seminarium metodycznym z zakresu edukacji historyczno-obywatelskiej z elementami pedagogiki miejsc pamięci dla nauczycieli-organizatorów polsko-niemieckich wymian młodzieży organizowanym w dniach 12-16 sierpnia 2013 r. w Gdańsku przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Dom Pojednania i Spotkań im. Św. M.M. Kolbego.

 

 

czerwiec 2013

 

27. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 6-13 czerwca 2013 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Criewen i Berlin. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 22 osoby. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Włodzimierz Salecki. Pierwotnie planowany był też 3-dniowy pobyt w Magdeburgu, jednak w związku z powodzią na tamtym terenie grupa miała dwie wycieczki do Berlina.

 

 

wrzesień 2012

 

26. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 20-27 września 2012 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Lublin, Krynicę-Zdrój i Kraków. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 23 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Simone Grieger.

 

 

maj/czerwiec 2012

 

25. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 28 maja – 4 czerwca 2012 r., a młodzież odwiedziła m.in. Szczecin, Schwedt i Berlin. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 24 osoby. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Iwona Dowgiałowicz.

 

1 czerwca odbyła się uroczystość z okazji 25. jubileuszowej wymiany z udziałem rodziców uczniów niemieckich, dyrekcji i nauczycieli szkoły, w trakcie której wszyscy uczniowie zaśpiewali animatorom wymiany, p. Andrzejowi Bownikowi i p. Volkmarowi Radke, piosenkę Johna Lennona „Imagine” dziękując w ten sposób za dotychczasowy wysiłek włożony w organizację wymian. Pan Gerd Holzenburg przedstawił ponad 12-letnią historię wymian, przygotowana została także wystawa fotograficzna obejmująca poprzednie historyczne wymiany.

 

 

wrzesień 2011

 

24. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 22-29 września 2011 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Kazimierz Dolny i Warszawę. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 22 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Ines Holzenburg.

 

 

maj 2011

 

23. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 25-31 maja 2011 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Criewen, Berlin, Drezno i Szwajcarię Saksońską. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 21 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Waldemar Gryta.

 

 

wrzesień 2010

 

22. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 23-30 września 2010 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Sandomierz, Kraków i Oświęcim. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 23 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechał p. Volkmar Radke.

 

 

czerwiec 2010

 

21. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 10-16 czerwca 2010 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Criewen i Berlin. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 21 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Anna Wawerek-Liwak.

 

 

kwiecień 2010

 

Udział animatorów wymiany, p. Andrzeja Bownika, p. Anny Wawerek-Liwak i p. Volkmara Radke, w warsztatach na temat wspólnej historii zorganizowanych przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w ramach Polsko-Niemieckiego Forum Partnerstw Wymiany Szkolnej odbywającego się w dniach 21-24 kwietnia 2010 r. w Mikuszewie koło Poznania.

 

 

styczeń 2010

 

20. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 22-28 stycznia 2010 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Lublin i Warszawę. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 22 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Gerd Holzenburg. Była to pierwsza „zimowa” wymiana młodzieży z temperaturami sięgającymi minus 30 stopni.

 

Z okazji jubileuszu 10-lecia polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, a zarazem 20. spotkania uczniów obydwu szkół, pan Volkmar Radke otrzymał dn. 23 stycznia specjalne podziękowania od Starosty Kraśnickiego Tadeusza Wojtaka reprezentowanego przez wicestarostę dr. Jarosława Czerwa.

 

 

czerwiec 2009

 

19. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 2-9 czerwca 2009 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Criewen, Berlin i Szprewald. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 21 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Mariusz Płecha.

 

 

wrzesień 2008

 

18. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 19-26 września 2008 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Lublin, Pieniny (Kluszkowce), Bochnię i Kraków. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 22 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Gerd Holzenburg. W trakcie tej wymiany zorganizowana została w „Reju” specjalna wystawa fotograficzna Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży pt. „Jak ty to widzisz / Wie Du es siehst”.

 

Pan dr Gerd Holzenburg, który do wakacji 2008 r. pełnił funkcję dyrektora szkoły partnerskiej w Schwedt, otrzymał dn. 20 września podziękowania od wicestarosty kraśnickiego, p. dr. Jarosława Czerwa, za 8-letni wkład w rozwój największego szkolnego projektu międzynarodowego, jaki realizowany jest na terenie powiatu kraśnickiego. Pani dyr. Marzena Siejewicz wyraziła podziękowania w imieniu całej szkoły wręczając p. Holzenburgowi pamiątkowe pióro od przyjaciół z Kraśnika oraz zaprosiła do dalszego wspierania wymiany młodzieży z innej już perspektywy.

 

 

czerwiec 2008

 

17. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 19-26 czerwca 2008 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Criewen, Berlin i Poczdam. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 21 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Ryszard Piórkowski.

 

 

kwiecień 2008

 

Dni Niemieckie w „Reju”

W dniach 17-18 kwietnia 2008 r. odbyła się w „Reju” impreza mająca na celu przybliżenie polskiej młodzieży kultury niemieckiej w formie bloku artystyczno-informacyjnego z elementami „show” oraz promocję polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Gośćmi specjalnymi było dwoje uczniów z niemieckiej szkoły partnerskiej Carl-Friedrich-Gauss-Gymnasium ze Schwedt.

 

 

wrzesień 2007

 

16. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 7-14 września 2007 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Kazimierz Dolny, Lublin, Roztocze i Bieszczady. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 26 osób. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Susanne Tomczak.

 

 

czerwiec 2007

 

15. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 2-9 czerwca 2007 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Drezno, Szwajcarię Saksońską i Bad Schandau. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 24 osoby. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Marzena Siejewicz.

 

 

04.06.2007

 

Z okazji 15. jubileuszowego spotkania młodzieży, p. Andrzej Bownik otrzymał wyróżnienie i podziękowanie z rąk burmistrza miasta Schwedt, pana Lutza Herrmanna, za wieloletnie zaangażowanie i wkład w rozwój przyjaznych stosunków polsko-niemieckich.

 

 

marzec 2007

 

Udział animatorów wymiany młodzieży, p. Andrzeja Bownika i p. Volkmara Radke w Polsko-Niemieckim Forum Partnerstw Wymiany Szkolnej zorganizowanym przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Bad Muskau w Niemczech w dniach 7-9 marca 2007 r.

 

 

październik 2006

 

Udział p. Andrzeja Bownika w konferencji jednostek centralnych wymiany szkolnej i pozaszkolnej zorganizowanej przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Weimarze w Niemczech w dniach 22-25 października 2006 r.

 

 

wrzesień 2006

 

14. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 10-16 września 2006 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Pieniny, Zakopane, Kraków i Oświęcim. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 23 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Ines Holzenburg.

 

 

czerwiec 2006

 

13. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 17-23 czerwca 2006 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Criewen i Berlin. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 20 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Anna Wójtowicz.

 

 

wrzesień 2005

 

12. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 18-24 września 2005 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Zamość, Kraków, Zakopane i Oświęcim. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 23 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Gerd Holzenburg.

 

 

czerwiec 2005

 

11. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 5-10 czerwca 2005 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Berlin i Lipsk. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 20 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Iwona Dowgiałowicz.

 

 

wrzesień 2004

 

10. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 20-24 września 2004 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Lublin, Warszawę, Gdańsk, Sopot i Gdynię. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 22 osoby. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Volkmar Radke i p. Susanne Tomczak.

 

 

wakacje 2004

 

Zmiana organizatorów ze strony niemieckiej - pan Jan Ebert zaczął pracować w innej placówce, a organizacją wymian zaczyna zajmować się p. Volkmar Radke.

 

 

czerwiec 2004

 

9. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 12-18 czerwca 2004 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Criewen, Berlin, Poczdam oraz jezioro Werbellin w Joachimsthal. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 21 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Grzegorz Gryta. Podczas tej wymiany miał miejsce specjalny koncert kraśnickiego zespołu „Paranormal” zorganizowany w niemieckiej szkole w Schwedt z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej.

 

 

wrzesień 2003

 

8. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 15-19 września 2003 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Kazimierz Dolny, Szczawnicę, Pieniny, Zakopane, Kraków i Oświęcim. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 31 osób. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Jan Ebert i p. Klaus Peters.

 

 

kwiecień 2003

 

7. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 7-11 kwietnia 2003 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Berlin oraz jezioro Werbellin w Joachimsthal. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 32 osoby. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Waldemar Gryta.

 

 

wrzesień 2002

 

6. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 23-27 września 2002 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Lublin, Warszawę, Gdańsk, Sopot i Gdynię. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 27 osób. Z grupą niemiecką do Polski przyjechali p. Jan Ebert i p. Gerd Holzenburg.

 

 

24.09.2002

 

Oficjalne podpisanie wspólnego oświadczenia o współpracy i kontynuacji wymiany młodzieży między Gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa w Schwedt w Niemczech a Zespołem Szkół Nr 2 im. Mikołaja Reja. Uroczystego  podpisania aktu dokonali w Kraśniku dyrektorzy obydwu szkół: dr Gerd  Holzenburg i mgr Stanisław Łyp w obecności Wicestarosty Kraśnickiego – p. Zygmunta Kusiaka.

 

 

kwiecień 2002

 

5. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 15-19 kwietnia 2002 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Berlin, Poczdam i Templin. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 20 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Karol Almert.

 

 

listopad 2001

 

4. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 27-30 listopada 2001 r., a młodzież odwiedziła m.in. Berlin, Weimar, Buchenwald i Erfurt. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 18 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechał p. Andrzej Bownik.

 

 

wrzesień 2001

 

W związku z niepewnym stanem bezpieczeństwa na świecie po zamachach terrorystycznych w USA, odwołany został wyjazd do Niemiec planowany w tym terminie. Spotkanie przełożono na listopad 2001.

 

 

lipiec 2001

 

Półoficjalny wyjazd 5-osobowej grupy uczniów „Reja” do Schwedt w dniach 9-15 lipca 2001 r., cel spotkania: „Projektwoche”. Opiekunem był p. Andrzej Bownik.

 

 

kwiecień 2001

 

3. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Spotkanie odbyło się w dniach 2-6 kwietnia 2001 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Kozłówkę, Lublin, Sandomierz, Wieliczkę, Kraków i Oświęcim. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 40 osób. Z grupą niemiecką do Polski przyjechał p. Jan Ebert.

 

 

grudzień 2000

 

Udział delegacji uczniów obydwu szkół w spotkaniu szkoleniowym dla dyrektorów szkół z woj. lubelskiego zorganizowanym w Zamościu przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (międzyrządową organizację wspierającą finansowo nasze programy); prezentacja naszych dotychczasowych osiągnięć związanych z wymianą młodzieży i promocja szkoły w regionie.

 

 

wrzesień 2000

 

2. spotkanie młodzieży (NIEMCY)

Spotkanie odbyło się w dniach 18-22 września 2000 r., a młodzież odwiedziła m.in. Schwedt, Berlin, Poczdam, jezioro Werbellin w Joachimsthal. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 37 osób. Z grupą polską do Niemiec pojechali p. Andrzej Bownik i p. Janina Iwańska.

 

 

czerwiec 2000

 

1. spotkanie młodzieży (POLSKA)

Pierwsze spotkanie odbyło się w dniach 13-16 czerwca 2000 r., a młodzież odwiedziła m.in. Kraśnik, Lublin, Zamość i Kazimierz Dolny. Łączna liczba uczniów z obydwu krajów: 27 osób. Z grupą niemiecką do Polski przyjechał p. Jan Ebert.

 

 

maj 2000

 

Pierwszy kontakt listowny dyrektorów obydwu szkół w sprawie rozpoczęcia cyklu wymian młodzieży: Kraśnik: p. dyr. Sabina Jagiełło, Schwedt: p. dyr. Gerd Holzenburg.

 

 

15.04.2000

 

Nawiązanie kontaktu między p. Andrzejem Bownikiem a p. Janem Ebertem, nauczycielem w gimnazjum im. Carla Friedricha Gaussa w Schwedt w Niemczech i wstępna deklaracja prowadzenia międzyszkolnej wymiany młodzieży.

 

 

 

 

Wymienione spotkania zostały w większości dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży w Warszawie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

 

Materiały przygotował: Andrzej Bownik