2018/2019 Łączy nas krew, która ratuje życie
Dodane przez admin dnia Wrzesień 27 2018 21:28:20

„Łączy nas krew, która ratuje życie” – to motto przyświecało młodzieży z Zespołu Szkół nr 2, która po raz pierwszy w tym roku podjęła się dojrzałego czynu, jakim jest oddawanie krwi...Rozszerzona zawartość newsa

„Łączy nas krew, która ratuje życie” – to motto przyświecało młodzieży z Zespołu Szkół nr 2, która po raz pierwszy w tym roku podjęła się dojrzałego czynu, jakim jest oddawanie krwi.

Dnia 24.09.2018 r. w godzinach 1000 do 1330 w sali  fitness  Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku przy udziale personelu medycznego z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie i Oddziału Kraśnik, odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. To już 24 tego typu przedsięwzięcie zorganizowane wśród młodzieży naszej szkoły.

Spośród 17 chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym, 14 osób przeszło pomyślnie szczegółowe badania rejestracyjne. Każdy z uczestników oddał po 450 ml krwi, co sumując dało 6300 ml tego bezcennego daru życia. Ponadto 3 osoby zdecydowały się oddać próbkę krwi do bazy danych w celu zakwalifikowania ich jako potencjalnych dawców szpiku.

Trwający przebieg akcji oddawania krwi obserwowała młodzież z Schwedt biorąca udział w wymianie Polsko-Niemieckiej. Jeden z gości oddał krew zostając honorowym krwiodawcą.

Szkolne akcje honorowego krwiodawstwa są bardzo dobrą okazją do odkłamania stereotypów towarzyszących oddawaniu krwi:

·         „Ból” – jedyny ból przy oddawaniu krwi to moment ukłucia.

·         „Zarażenie” – jest niemożliwe, ponieważ do pobierania krwi stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.

·         Ciągłe oddawanie” – oddawanie krwi nie uzależnia, po oddaniu organizm wytwarza tylko tyle krwi, ile potrzebuje, nie produkuje nadwyżki.

Wszystkim honorowym dawcom i osobom, które przyłączyły się do tej akcji serdecznie dziękujemy.

 

Jednocześnie zapraszam młodzież  do udziału w kolejnej akcji krwiodawstwa, która odbędzie się  26.11.2018r.

Organizator akcji:  Jolanta Łapa


-FOTO-