oben links oben rechts
left border
e-Dziennik ˇ Plan lekcji ˇ SZUKAJ ˇ Strona Główna ˇ Informatyka ˇ MEN ˇ Matematyka ˇ CKE ˇ RODO ˇ Egzamin zawodowy ˇ Kontakt ˇ Ubezpieczenie ˇ Rekrutacja 2019/2020Sierpień 23 2019 04:39:45
Nawigacja
HISTORIA SZKOŁY

ORGANY SZKOŁY

INTERNAT

BIBLIOTEKA

DOKUMENTACJA

FILMY O SZKOLE

MEDIA O NAS

PORTAL FILMOWY

GALERIA ZDJĘĆ

Z ŻYCIA SZKOŁY

SPORT W REJU

KONKURSY

OLIMPIJCZYCY REJA

STYPENDYŚCI REJA

ZŁOTE PIÓRA REJA

MATURA

DLA KANDYDATÓW

ZAMÓWIENIA PUB.

JUBILEUSZE

INFO O STRONIE

Konkursy dla gimnazjalistów
Nowa strona 1

KONKURS MATEMATYCZNY

"KALEJDOSKOP W REJU"


KONKURS RECYTATORSKI

"MYŚLĄC OJCZYZNA"


KONKURS WIEDZY

O MONTE CASSINO


KONKURS BIOCHEMICZNY


KONKURS GEOGRAFICZNY

MAPA BEZ TAJEMNIC


KONKURS J.ANGIELSKIEGO

ENGLISH IS FUN


KONKURS KRAJOZNAWCZY

"MOJA POLSKA"


KONKURS WIEDZY

O KRAJACH

NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

REJ NA FACEBOOK'u

PROJEKTY UNIJNE


• Jesteśmy wyjątkowi - jesteśmy zdolni!


• Jesteśmy wyjątkowi - jesteśmy zdolni! Drugie pokolenie


• Pracownie komputerowe


• Wiedza gwarancją sukcesu


• Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne


• Innowacyjne metody kształcenia w obrębie przedsiębiorczości


• e-Fizyka Multimedialne środowisko nauczania fizyki


• Business English - Młodzi przedsiębiorcy na start


Praktyki zagraniczne szansą rozwoju kompetencji zawodowych młodzieży (Erasmus+)


• Podniesienie kompetencji uczniów i uczennic z zakresu filozofii i logiki nieformalnej II

Działalność artystyczna

 

W TROSCE O ROZWÓJ DUCHOWY I ARTYSTYCZNY  


    Od początku swego istnienia LO im. Mikołaja Reja słynęło z bardzo wysokiego poziomu imprez kulturalnych. Spośród nich wyróżniały się obchody Dnia Patrona Szkoły. Nie chodziło o to, by organizować kolejną akademię „ku czci” (choć takich też nie brakowało), ale o zaangażowanie społeczności szkolnej do działalności artystycznej. Zainteresowania uczniów słowem mówionym znajdowały także odzwierciedlenie w ich sukcesach recytatorskich i teatralnych.
Widząc potrzebę rozwoju uczniów w tej dziedzinie, nauczyciele przygotowali i przygotowują artystyczną oprawę uroczystości. Niewątpliwie pionierem takiej działalności był profesor S. Kasperski, który w 1968r. zorganizował zespół teatralny skupiający uczniów z różnych klas. Nie były to typowe zajęcia pozalekcyjne, bo oprócz zdobywania wiedzy teatrologicznej, uczniowie sprawdzali swoje umiejętności, prezentując przygotowane spektakle. Zespół prowadzony przez profesora Kasperskiego wystąpił po raz pierwszy w 1969r. na Dniu Rejowskim z montażem opracowanym przez jedną z uczestniczek zajęć. Rok później wystawił sztukę Morstina pt. „Polacy nie gęsi”. Inne przedsięwzięcia podopiecznych profesora to montaż poetycki z okazji 150-lecia urodzin C.K. Norwida (1971r.) i „Moralność pani Dulskiej” (w tym samym roku). Podkreślić trzeba fakt, iż sukces spektakli możliwy był dzięki życzliwości Domu Kultury, w którym odbywały się próby i przedstawienia. W latach 1971-72 teatr szkolny przygotował występy kabaretowe. Jak wspomina p. prof., po jakimś czasie wystąpienia te stawały się coraz bardziej niebezpieczne – rodziły podejrzenia o próbę zamachu na miniony ustrój polityczny. Szkolny teatr powrócił wiec do pracy nad twórczością dramaturgiczną i przygotował wystawienie II cz. „Dziadów” A. Mickiewicza (z okazji dnia Wszystkich Świętych) czy wieczornicę Kopernikowską (spektakl M. Szwedy „Paradoks bliźniaków, czyli niesamowity przebieg zajęć fizycznego kółka” – 1973).
Zespół teatralny odnosił sukcesy na przeglądach teatrów amatorskich. Jednym z nich było przyznanie naszym licealistom zwycięstwa za spektakl „Obrazek dla teatru jarmarcznego” w 1978r.
Kolejne obchody Dnia Patrona Szkoły wiązały się z angażowaniem coraz nowszych grup uczniów przygotowujących się – pod kierunkiem nauczycieli polonistów – spektakle i montaże poetyckie. Sięgano po teksty dawne („Rozmowy, które miał król Salomon mądry z Marchołtem grubym a sprośnym” – p. Ewa Lizinkiewicz Pierz 1987r., „Żywot Józefa” – p. Ewa Lizinkiewicz Pierz 1988r., „Świętoszek” – Elżbieta Zapalska i Iwona Marcinkowska, „Wizytator” – na motywach utworu J. Gogola – Iwona Pazdan i Elżbieta Straszewska, „Śluby panieńskie” – Sabina Jagiełło), współczesne („Polowanie na lisa” - Ewa Lizinkiewicz Pierz i „Tango” – Iwona Pazdan) często także prezentowano spektakle autorskie (p. Anna Marcinkowska, Ewa Lizinkiewicz Pierz, Elżbieta Straszewska, Iwona Pazdan) i montaże słowno – muzyczne(Daniela Podgórska).
Tę trudną pracę nad rozwojem artystycznym młodzieży podejmują w naszej szkole nauczyciele różnych przedmiotów. Od kilku lat za oprawę uroczystości patriotycznych (11 listopada, 3 maja) odpowiedzialni są historycy. Cenną inicjatywą są spektakle w języku niemieckim i angielskim przygotowane przez panie Annę Wójtowicz i Renatę Salecką.
    Ważnym elementem pracy z uczniami uzdolnionymi aktorsko było i jest przygotowywanie recytatorów do udziału w różnych konkursach. Jednym, z pierwszych spektakularnych sukcesów naszej szkoły w tej dziedzinie było zdobycie przez Ewą Lizinkiewicz I miejsca na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich. Wychowankowie „Reja” występowali na ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim, Konkursie Recytatorskim im. J. Czechowicza, Jesiennym Konkursie Recytatorskim, Konkursie Krasomówczym czy Festiwalu Herbertowskim i bardzo często zdobywali zaszczytne tytuły laureatów, finalistów czy wyróżnienia. W Lubelskim Turnieju Krasomówczym dwukrotnie była nagrodzona Elżbieta Rozmus (1997 i 1996r.), finalistą był Krzystof Wyrostek. W konkursie Recytatorskim im. J. Czechowicza wyróżnienia zdobyli Remigiusz Tokarczyk, Elżbieta Dolecka, Edyta Mucha, Marzena Lewandowska (1986 – 1987), Marta Zaborska oraz Tymoteusz Kubik (2003/2004). W kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego finalistami zawodów wojewódzkich byli Elżbieta Rozmus (1997, 1998), Marta Zaborska, Andrzej Kędra, Paweł Kraiński i Marcin Zarzeczny (2001/2002; Marcin Zarzeczny – 2002/2003) i Katarzyna Wilk (2003/ 2004), laureatką tego turnieju była Lidia Turkowska. Wysoko oceniano występy naszych uczniów także na Jesiennym Konkursie Recytatorskim i w roku szkolnym 2001/2002 do udziału w turnieju wojewódzkim zaproszono Martę Zaborską i Aleksandrę Polkowską, w roku szkolnym 2002/2003 Marcina Zarzecznego (uzysakł tytuł laureata i zdobył II nagrodę), i Joannę Lisowską (Liceum Ekonomiczne). Nie można pominąć udziału uczniów w konkursach literackich t.j. „Kajet” (Karol Biegaj, Joanna Rynkowska, Paulina Bielinis, Tomasz Warzocha, Katarzyna Jurkowska), „Moje Boże Narodzenie” (Elżbieta Ślusarz) czy Powiatowy Konkurs Recytatorski Wiersza Autorskiego (Magdalena Zapalska). Praca nad interpretacją głosową tekstu, nie zawsze łatwa – bo wymagająca przełamywania własnych słabości i ograniczeń – była i – miejmy nadzieję – jest dla uczniów wyrazem poszukiwania wartości duchowych zaklętych w słowa dzieł literackich.
    Zupełnie odrębną dziedziną działalności pozalekcyjnej uczniów "Reja" było dziennikarstwo. Przez kilka lat ukazywało się szkolne czasopismo "Kornik", które w pierwszym okresie redagowali Elżbieta Wojtak, Kamil Kasperek, Piotr Boroń, Ewa Marcisz, Edyta Morylewska pod kierunkiem pani mgr Ewy Lizinkiewicz - Pierz. Znalazły się w nim wywiady z ludźmi związanymi ze szkołą (np. dyr. Janem Biszczanikiem czy Stanisławem Kasperskim), aktualności, kartki z historii szkoły, uczniowskie próby literackie. Dziś "Kornik" jest kopalnią wiedzy o historii szkoły.
Nie sposób ogarnąć w pełni działań, których źródłem i celem jest troska o rozwój duchowy i artystyczny młodych ludzi. Pozostaje mieć nadzieję, że nie zabraknie w "Reju" wrażliwych i twórczych uczniów, którzy rozwijając własne zainteresowania i pasje, dbać będą o dobre imię szkoły.

Opracowała Elżbieta Zapalska

Rej
ECC 


Brązowa Tarcza dla Reja
   

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
right border
unten links unten rechts


22195534 Unikalnych wizyt

Copyright * 2017 by TG Rey and php-fusion