oben links oben rechts
left border
e-Dziennik ˇ Plan lekcji ˇ SZUKAJ ˇ Strona Główna ˇ CKE ˇ MEN ˇ Egzamin zawodowy ˇ Matematyka ˇ Informatyka ˇ Ubezpieczenie ˇ Kontakt ˇ Rekrutacja 2019/2020Kwiecień 25 2019 17:58:47
Nawigacja
HISTORIA SZKOŁY

ORGANY SZKOŁY

INTERNAT

BIBLIOTEKA

DOKUMENTACJA

FILMY O SZKOLE

MEDIA O NAS

PORTAL FILMOWY

GALERIA ZDJĘĆ

Z ŻYCIA SZKOŁY

SPORT W REJU

KONKURSY

OLIMPIJCZYCY REJA

STYPENDYŚCI REJA

ZŁOTE PIÓRA REJA

MATURA

DLA KANDYDATÓW

ZAMÓWIENIA PUB.

JUBILEUSZE

INFO O STRONIE

Konkursy dla gimnazjalistów
Nowa strona 1

KONKURS MATEMATYCZNY

"KALEJDOSKOP W REJU"


KONKURS RECYTATORSKI

"MYŚLĄC OJCZYZNA"


KONKURS WIEDZY

O MONTE CASSINO


KONKURS BIOCHEMICZNY


KONKURS GEOGRAFICZNY

MAPA BEZ TAJEMNIC


KONKURS J.ANGIELSKIEGO

ENGLISH IS FUN


KONKURS KRAJOZNAWCZY

"MOJA POLSKA"


KONKURS WIEDZY

O KRAJACH

NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

REJ NA FACEBOOK'u

PROJEKTY UNIJNE


• Jesteśmy wyjątkowi - jesteśmy zdolni!


• Jesteśmy wyjątkowi - jesteśmy zdolni! Drugie pokolenie


• Pracownie komputerowe


• Wiedza gwarancją sukcesu


• Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne


• Innowacyjne metody kształcenia w obrębie przedsiębiorczości


• e-Fizyka Multimedialne środowisko nauczania fizyki


• Business English - Młodzi przedsiębiorcy na start


Praktyki zagraniczne szansą rozwoju kompetencji zawodowych młodzieży (Erasmus+)


• Podniesienie kompetencji uczniów i uczennic z zakresu filozofii i logiki nieformalnej II

Katyń 1940 - Smoleńsk 2010
Nowa strona 1

       „…My, martwi chcemy by pamięć żyła,
Wraz z ziemią, naszą krwią obryzganą …”
R. Śliwiński „Katyń”

   Katyń 1940 – Smoleńsk 2010
 

 

 

Katyń to w świadomości Polaków niemal symbol kojarzący się z ludobójczą polityką władz sowieckich wobec narodu polskiego. Wymordowanie w 1940 roku ponad dwudziestu tysięcy obywateli polskich - oficerów Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza , funkcjonariuszy Policji Państwowej z obozów w Kozielsku , Ostaszkowie i Starobielsku oraz więźniów trzymanych w licznych więzieniach NKWD od Tarnopola , Stanisławowa, Lwowa , Drohobycza aż po Grodno ,  Wilejkę czy tez białoruski Mińsk - to bezprzykładna w dziejach cywilizowanego świata zbrodnia ludobójstwa. Dopuszczono się jej na wziętych do niewoli bezbronnych żołnierzach oraz niewinnych obywatelach zwłaszcza przedstawicielach inteligencji , kraju , który znalazł się pod okupacją .

Wśród Polaków zamordowanych przez NKWD znajdowało się co najmniej 770 nauczycieli akademickich, gimnazjalnych i szkół powszechnych, nie mniej niż 920 lekarzy medycyny i weterynarii oraz farmaceutów, ponad 450 prawników i 650 inżynierów, 45 duchownych różnych wyznań, a ponadto posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej, urzędnicy ministerialni, przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej, dyplomaci, przemysłowcy i bankowcy, pisarze, artyści i muzycy, instruktorzy harcerscy, sportowcy, w tym znani olimpijczycy.

W grobach na terenie VI kwartału strefy leśnej okalającej Charków odnaleziono fragmenty umundurowania i oporządzenia należące do polskich oficerów, m.in.:

-          ordery i odznaczenia: Virtuti  Militari, Krzyże Walecznych, Krzyże Zasługi, medale za długoletnią służbę i Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości;

-          odznaki: 1. Pp Leg., 7. Pułku Ułanów Lubelskich, 3. Pułków Ułanów Śląskich, 78 pp, Krzyż Kaniowski, Centrum Wyszkolenia Kawalerii, Szkoły Podchorążych Rezerwy, Wojskowego Instytutu Geograficznego, Akademii Sztabu Generalnego, Żandarmerii Wojskowej, 5. Syberyjskiej Dywizji Piechoty;

-          znaki tożsamości (57) umożliwiające identyfikację osób;

-          Kurtki mundurowe generała i szwoleżera, sutannę kapelana, kombinezon czołgisty, czapki rogatywki  z orłem wojskowym, furażerki, naramienniki z oznaką stopnia, orzełki o różnym wzorze.

Po wykonaniu objętych tajemnicą państwową masowych zabójstw dla rodzin zamordowanych nastąpiła cisza – przestała nadchodzić korespondencja, wysyłana do nich wracała, próby uzyskania informacji o ich losach i miejscu pobytu były pozostawiane bez odpowiedzi. Jednocześnie zaczęły krążyć słuchy i pogłoski, częściowo związane z faktami – m.in. o zesłaniu jeńców do obozów na północy Rosji, na Ziemię Franciszka Józefa i Nową Ziemię i ich późniejszym potopieniu w Morzu Białym lub Oceanie Arktycznym.

Stalinowska wersja była utrzymywana w propagandzie zarówno ZSRR jak i PRL praktycznie do 1990 r. W związku z pierestrojką w 1987 r. utworzono w porozumieniu z ówczesnym przywódca ZSRR Michaiłem Gorbaczowem mieszaną polsko-radziecką komisję do wyjaśnienia białych plam w historii wspólnych stosunków. Pomimo nazwy celem prac było ujawnienie sprawców zbrodni katyńskiej. 14 kwietnia 1990 r. w oświadczeniu TASS oznajmiono, że winę za zbrodnię katyńską ponosi ZSRR, w szczególności Beria i jego współpracownicy. Fakt ten należy jednak zestawić z tym, że M. Gorbaczow musiał od początku pełnienia funkcji przywódcy ZSRR znać treść teczki specjalnej nr 1, ponadto rozporządzeniem nr RP-979 (РП-979) z 3 listopada 1990 r. (punkt 9) polecił m.in. Rosyjskiej Akademii Nauk odszukiwanie faktów obciążających Polskę wobec Rosji i mogących stanowić przeciwwagę dla zbrodni i winy ZSRR (np. oskarżenia o mordowanie jeńców sowieckich w obozie jenieckim pod Strzałkowem).

10 kwietnia 2010 roku o godz. 10.41.06 czasu moskiewskiego (8.41.06 czasu polskiego) samolot     Tu-154 w niejasnych okolicznościach rozbił się  podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku. Na pokładzie maszyny znajdowało się 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką i wielu wysokich rangą przedstawicieli państwowych. Nikt nie przeżył….

 

 

  Jan Olechowski

Rejestr Katynia
Pamięci Olgierda Szpakowskiego (zginął w Starobielsku)

Przeczytaj rejestr katyński
Imiona… martwe wyrazy
I zmów litanię za wszystkich
Bez ust, bez oczu, bez twarzy

Cyfra kamieniem milczenia.
Śmierć przywaliła okrutną.
O usta, których już nie ma
Jakże wam krzykiem wybuchnąć!…

Oczy wyżarte cierpieniem
W noc pogrążone, nieme,
Jakimże strasznym spojrzeniem
Przyszło wam żegnać tę ziemię

W dni nasze kruche i drżące
Niech wspólny los nasz uniesie
Ostatni gest konających
Zdradzonych w Katyńskim Lesie

Wiatr groby rozdarte liże
Ślad zasypuje morderców…
Módlmy się, smutni, pod krzyżem
O prawo do własnej śmierci.

 

 

Rej
ECC


 


Brązowa Tarcza dla Reja
 

  

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
right border
unten links unten rechts


22038790 Unikalnych wizyt

Copyright * 2017 by TG Rey and php-fusion