ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Emilia Rycerz (kl. 2a) została laureatką I miejsca za prezentację programu w języku hiszpańskim „Blanco y negro” oraz programu w języku niemieckim „Wir sind hier”, natomiast Martyna Pietrzyk (kl. 2bG) otrzymała dyplom laureata III miejsca za prezentację programu w języku hiszpańskim „Asi fue”. XV edycja Rhymes and Songs Festival została objęta honorowym patronatem Biura Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Polsce oraz Akademii Mester w Salamance. Konkurs znajduje się w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

Emilia Rycerz po raz trzeci otrzymała również Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego za działalność artystyczną w 2020 roku.

Serdeczne gratulacje dla laureatek!

 

 

,,Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”

Jan Paweł II

 

Uchwalona 230 lat temu, 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną Konstytucją. Miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich i największym krajem w Europie.

Czytaj więcej...

Miło nam poinformować, że mamy czterech finalistów IX Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego. Są to uczniowie z klasy 3a: Damian Środek, Martyna Kuśmierz, Agata Sekutowska i Krzysztof Kijewski. Nauczycielem prowadzącym jest p. Tomasz Grębski.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na finałach!

 

 

"Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę,
lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów
 widzi na fladze przede wszystkim formę rządów, pryncypia, 
prawdy i historię narodu, który ją używa".

Henry Ward Beecher

 

 

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej.
Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają jako jedne z niewielu pochodzenie heraldyczne.
Dzień flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce. 

(http://www.dzienflagi.org/dowiedzsiewiecej.html)

Informujemy, że uczennica klasy 2b II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Kraśniku Nikola Lewandowska została laureatką Stypendium Marszałka Województwa Lubelskiego za działalność artystyczną w 2020 roku oraz Stypendium Prezydenta Miasta Lublin za sukcesy artystyczne o randze międzynarodowej lub ogólnopolskiej w 2020 r.

Nikola kształci swój warsztat wokalny w Studio Muzyki Rozrywkowej pani Anety Dąbskiej w Lublinie.

Serdeczne gratulacje dla Laureatki!

https://lublin.eu/kultura/stypendia/aktualnosci/

https://umwl.bip.lubelskie.pl/upload/pliki/0Stypendia_2021_-_podzial.pdf

 

19 kwietnia 1943 r. żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta. "Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy" – mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.

Getto warszawskie zostało zrównane z ziemią. Według raportów gen. Stroopa od 20 kwietnia do 16 maja 1943 r. w wykrytych i zlikwidowanych bunkrach znajdowało się ponad 56 tys. Żydów. Około 6 tys. zginęło na miejscu w walce, na skutek pożarów czy zaczadzenia. 7 tys. Żydów Niemcy zamordowali na terenie getta, tyle samo wysłano do Treblinki. Pozostała grupa ok. 36 tys. została wysłana do innych obozów, przede wszystkim do Auschwitz i Majdanka.

Czytaj więcej...