W marcu uczniowie klas 1, 2 i 3 przystąpili do Szkolnego Konkursu „Mój idealny kryształ”. Praca konkursowa polegała na wyhodowaniu dowolną metodą, jak najlepszej jakości kryształów (idealną postacią był monokryształ) dowolnie wybranych związków chemicznych, które nie figurują w wykazach substancji niebezpiecznych dla zdrowia. Uzyskanie ciekawego kryształu o odpowiednich kształtach i proporcjach to niełatwe zadanie. Uczestnicy wykonywali je przez kilka tygodni, przestrzegając przy tym odpowiedniego stężenia i temperatury roztworu, temperatury otoczenia oraz ciągłego „dokarmiania” kryształu.  Wymagało to dużo cierpliwości i dokładności, ale na efekty warto było czekać.

Rozstrzygnięcie Konkursu odbyło się 2 czerwca. Zakodowane prace uczniów oceniała Komisja w składzie: p. Dyrektor Grażyna Jach – przewodnicząca, p. Elżbieta Fila (n-l biologii) p. Edyta Skrzypiec (n-l chemii), p. Anna Sosnówka (n-l plastyki)  i p. Mariusz Depta (n-l matematyki). Uzyskane przez uczestników kryształy były oceniane według następujących kryteriów: pokrój kryształu, stopień czystości, jakość krawędzi, stopień trudności krystalizacji oraz efekt wizualny. Wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, gdyż każdy kryształ był jedyny w swoim rodzaju. Po długich obradach Komisja przyznała nagrody główne ufundowane przez Radę Rodziców:

I miejsce: Dominik Bis z kl. 3B za monokryształ siarczanu chromu potasu (opiekun p. E. Skrzypiec)

II miejsce: Maja Czarnota z kl. 1A za monokryształ siarczanu glinu potasu (opiekun p. E. Fila)

III miejsce: Oskar Turkowski z kl. 2B za monokryształ uwodnionego siarczanu miedzi (opiekun p. E. Skrzypiec)

Organizatorkami konkursu były: p. Elżbieta Fila i p. Edyta Skrzypiec

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za ogromną wytrwałość i zapraszamy do udziału w Konkursie w przyszłym roku. Zapraszamy do obejrzenia zachwycających efektów pracy uczniów w galerii zdjęć. /E.F./