Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Polskiego Romantyzmu a w czasie tegorocznej akcji Narodowego Czytania sięgaliśmy po zbiór poetycki Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”. Utwory pochodzące z tego tomu są zapowiedzią romantycznego spojrzenia na świat, utorowały one drogę literaturze, która odrzuciła oświeceniowy racjonalizm a za narzędzie poznania świata uznała uczucia, emocje, wiarę, intuicję i przeczucia.

„Miej serce i patrzaj w serce” mówi jeden z bohaterów ballady „Romantyczność”. Otworzyliśmy  zatem nasze serca, daliśmy odpocząć rozumowi i pozwoliliśmy, by nasza wyobraźnia przeniosła się do świata Mickiewiczowskich tekstów.

Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem nauczycieli bibliotekarzy i polonistów włączyli się w zapoczątkowaną przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2012 roku akcję i  czytali na lekcjach języka polskiego wybrane ballady romantycznego poety. Klasy 2c wraz w wychowawczynią p. Iwoną Janowską i  3a wraz z p. Anną Kozłowską czytanie romantycznego dzieła wzbogaciły o elementy inscenizacyjne.

„Ballady i romanse” odwołują się do wielu wątków mitologii słowiańskiej, polskiej tradycji i kultury, dlatego też utwory cyklu zostały zaprezentowane w ramach realizacji projektu w języku hiszpańskim „Śladami mitów w gąszczu historii”. To wydarzenie było również okazją do promowania również innych projektów, które realizowano w naszej szkole: „Poznaj, zrozum i doceń”, „Dziedzictwo kulturowe Europy”  i  „Nasze europejskie literackie ścieżki”.  W ramach tego ostatniego uczniowie  otrzymali materiały promocyjne w postaci zakładek do książek.

Wszystkie projekty są współfinansowane z programu Erasmus +.

/IR/