10 października i 17 października, zgodnie z piętnastoletnią tradycją, odbyła się pielgrzymka klas pierwszych do Wąwolnicy. Podstawowym celem peregrynacji było zawierzenie Maryi czasu nauki w szkole średniej, kształtowania swojego charakteru oraz wchodzenia w bardziej samodzielne życie.

Wąwolnica to diecezjalne sanktuarium, w którym znajduje się figurka Matki Bożej Kębelskiej. Wspólna Eucharystia w tym ważnym miejscu stanowi dziękczynienie za rodziców, wychowawców oraz tych wszystkich, którzy pomagają nam wejść w świat wartości duchowych i religijnych. To również czas wdzięczności za dar młodości i przyjaźni.

Po wspólnej modlitwie młodzież miała okazję zapoznać się z historią sanktuarium oraz niezwykłymi zdarzeniami opisanymi w miejscowej „Księdze Łask”. Zawiera ona podziękowania za ocalone życie, odzyskane zdrowie i opiekę Matki Bożej w trudnych sytuacjach.

Drugi cel wyjazdu to integracja klas pierwszych. Takie zadanie spełnił pobyt w Kazimierzu Dolnym – malowniczo położonym miasteczku nad Wisłą. W programie był spacer po rynku, wejście na wzgórze z ruinami zamku i Górę Trzech Krzyży, wizyta w kościele farnym p.w. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja oraz klasztorze oo. Reformatów nazywanym polskim Nazaretem. „Serce” tej ostatniej świątyni stanowi bowiem obraz Matki Bożej Kazimierskiej ukazujący Zwiastowanie. Zabytki te świadczą o ambicjach, mentalności i stylu życia oraz o religijności minionych pokoleń. Pobyt w tym, kiedyś wielokulturowym, miasteczku uczy nie tylko wrażliwości na piękno, ale także tolerancji i otwartości na różnorodność.

tekst: p. Alicja Szubartowska, zdjęcia: p. Anna Wójtowicz, p. Magdalena Maj, p. Wioletta Michalczyk - Ludian