2024_25 Zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi honorowego krwiodawstwa i rejestru niespokrewnionych dawców szpiku kostnego

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1



OGŁOSZENIE 

W dniu 8 lipca 2025 roku o godzinie 9.00,  zapraszamy absolwentów szkoły po odbiór świadectw dojrzałości.

Świadectwa będą wydawane przez wychowawców klas w salach lekcyjnych:

Klasa 4a – sala 43

Klasa 4b – sala 56

Klasa 4c  - sala 57

Klasa 4d – sala 34

Klasa 4f – sala 40

 


 

(…) tak szybko stad odchodzą jak drozd milkną w lipcu

 jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon

żeby widzieć naprawdę zamykają oczy (…)

Jan Twardowski

 

 

Z głębokim  żalem żegnamy księdza kanonika Janusza Stefanka, wieloletniego proboszcza parafii św. Józefa Robotnika w Kraśniku, dziekana dekanatu kraśnickiego, duchowego przewodnika i przyjaciela społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Jesteśmy wdzięczni za modlitwę, towarzyszenie nam w ważnych dla szkoły momentach, za każdy gest, za słowo i dyskretne wsparcie, życzliwość. Księże Proboszczu! Z Księdzem łatwiej nam było widzieć to, co ważne, dostrzegać wartości, które czasem gubią się w niełatwej szkolnej codzienności. Będzie nam brakowało obecności i towarzyszenia tak życzliwego, choć wymagającego pasterza. Księże Proboszczu, odpoczywaj w pokoju!

Społeczność „Reja”

 

 


 REKRUTACJA 2025/2026

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2025/2026 - profile klas

   Harmonogram rekrutacji 2025/2026

 Regulamin rekrutacji 2025/2026 

  


 

 

 

W dniu 22 października 2024 r. w godzinach 8:55 – 9:40 w auli Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku odbyła się prelekcja pt. „Zapoznanie z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi honorowego krwiodawstwa i rejestru niespokrewnionych dawców szpiku kostnego”.
Gośćmi wydarzenia byli pani Ewa Karaś i pan Jakub Stachnio, specjaliści ds. upowszechniania Honorowego Krwiodawstwa reprezentujący Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.


Głównym celem wykładu była popularyzacja idei honorowego krwiodawstwa wśród młodzieży naszej szkoły jako formy niesienia pomocy potrzebującym. Pan Stachnio przekazał uczniom klas czwartych informacje o wymaganiach jakie należy spełnić, by zostać honorowym dawcą krwi, podkreślając, że najczęstsza forma pobrania – 450 ml krwi pełnej – to tylko jedna z dostępnych metod. Dawcy mogą również oddać również jej poszczególne składniki: płytki krwi, osocze i czerwone krwinki. W dalszej części wykładu pan Stachnio podkreślił, iż krwi nie można niczym zastąpić ani sztucznie wyprodukować. Jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm, a jej oddawanie nie niesie żadnego ryzyka dla zdrowia dorosłego człowieka. Nasz gość także wyjaśnił uczniom, że krew jest potrzebna między innymi pacjentom:
•    z zaburzeniami krzepnięcia,
•    wymagającym transplantacji, zabiegów operacyjnych,
•    po urazach i wypadkach,
•    z chorobami nowotworowymi (w trakcie i po chemioterapii),
•    z brakami krwi i jej składników.
W dalszej części wykładu pan Stachnio poruszył także temat potrzeby pozyskania dawców szpiku kostnego, przedstawiając nowoczesną metodę aferezy – bezbolesnego pobierania komórek macierzystych szpiku z krwi obwodowej.

    Wystąpienie zostało zakończone apelem do uczniów naszej szkoły o zaangażowanie w ideę honorowego oddawania krwi oraz zwiększanie świadomości potrzeby niesienia pomocy i propagowania idei honorowego krwiodawstwa.

Przygotowanie i prowadzenie prelekcji
Jolanta Łapa

FOTOGALERIA
 


Wirtualny spacer

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

Brązowa Tarcza 2025

Erasmus +

Projekt zawodowy

Projekt 10.3

Projekt 10.4