2020/2021 Żołnierze Wyklęci - niezłomni bohaterowie, którzy walczyli o wolną Polskę

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1



OGŁOSZENIE 

W dniu 8 lipca 2025 roku o godzinie 9.00,  zapraszamy absolwentów szkoły po odbiór świadectw dojrzałości.

Świadectwa będą wydawane przez wychowawców klas w salach lekcyjnych:

Klasa 4a – sala 43

Klasa 4b – sala 56

Klasa 4c  - sala 57

Klasa 4d – sala 34

Klasa 4f – sala 40

 


 

(…) tak szybko stad odchodzą jak drozd milkną w lipcu

 jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon

żeby widzieć naprawdę zamykają oczy (…)

Jan Twardowski

 

 

Z głębokim  żalem żegnamy księdza kanonika Janusza Stefanka, wieloletniego proboszcza parafii św. Józefa Robotnika w Kraśniku, dziekana dekanatu kraśnickiego, duchowego przewodnika i przyjaciela społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Jesteśmy wdzięczni za modlitwę, towarzyszenie nam w ważnych dla szkoły momentach, za każdy gest, za słowo i dyskretne wsparcie, życzliwość. Księże Proboszczu! Z Księdzem łatwiej nam było widzieć to, co ważne, dostrzegać wartości, które czasem gubią się w niełatwej szkolnej codzienności. Będzie nam brakowało obecności i towarzyszenia tak życzliwego, choć wymagającego pasterza. Księże Proboszczu, odpoczywaj w pokoju!

Społeczność „Reja”

 

 


 REKRUTACJA 2025/2026

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2025/2026 - profile klas

   Harmonogram rekrutacji 2025/2026

 Regulamin rekrutacji 2025/2026 

  


 

 

 

,,Kochajcie ojczystą ziemię.

Kochajcie swoją świętą Wiarę i tradycje własnego narodu.

Wyrośnijcie na ludzi honoru,
zawsze wierni uznanym

przez siebie wartościom”.

-Witold Pilecki

 

Żołnierze Wyklęci - niezłomni bohaterowie, którzy walczyli o wolną Polskę.

 

"Nil", "Zapora", "Inka", "Łupaszka", "Lalek", "Pług" - żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. Walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji warto byłoby wspomnieć o zapomnianych bohaterach w historii Polski.

 

 


Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

 

Kilka interesujących faktów na temat Żołnierzy Wyklętych:

  • ,,Żołnierze Wyklęci” - pojęcie powstało w 1993 roku w środowisku warszawskiej Ligi Republikańskiej. W 1995 roku spopularyzowane przez Jerzego Ślaskiego.
  • Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956 - bezpośrednia kontynuacja konspiracji podczas II wojny światowej. Pierwszy i najgroźniejszy przeciwnik, nowej, komunistycznej władzy z sowieckiego nadania. Walka ,,Żołnierzy Wyklętych” wpisuje się w ciąg walk o niepodległość Polski.
  • Strategiczny cel – odzyskanie niepodległego państwa. Cele taktyczne: przetrwanie do wybuchu kolejnej wojny, ochrona ludności, samoobrona.
  • Liczebność: 120-180 tys. Do 1953 roku rozbito wszystkie zwarte oddziały. Ostatni z żołnierzy - Józef Franczak ps. Laluś zginął w 1963 roku.
  • Zginęło 8 668 żołnierzy, aresztowano 79 tys.
  • Straty okupanta - zginęło 12 tysięcy funkcjonariuszy (UB, MO, ORMO, WP i KWB), 1 tys. Żołnierzy Armii Czerwonej i funkcjonariuszy NKWD.

 

 

Warto dodatkowo dodać, że fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej. Od 2011 roku w Polsce 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Źródła:

Joanna Wieliczka-Szarek, Żołnierze Wyklęci; niezłomni bohaterowie.

Marek A. Koprowski, Żołnierze Wyklęci: wspomnienia i relacje.

 

autor: jchmielewski

Wirtualny spacer

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

Brązowa Tarcza 2025

Erasmus +

Projekt zawodowy

Projekt 10.3

Projekt 10.4