Jesteś tutaj: Start
Uczeń
Absolwenci
Aktualności Reja
2021/2022 82. rocznica ataku Związku Radzieckiego na Polskę




OGŁOSZENIE
W dniu 8 lipca 2025 roku o godzinie 9.00, zapraszamy absolwentów szkoły po odbiór świadectw dojrzałości.
Świadectwa będą wydawane przez wychowawców klas w salach lekcyjnych:
Klasa 4a – sala 43
Klasa 4b – sala 56
Klasa 4c - sala 57
Klasa 4d – sala 34
Klasa 4f – sala 40
(…) tak szybko stad odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy (…)
Jan Twardowski
Z głębokim żalem żegnamy księdza kanonika Janusza Stefanka, wieloletniego proboszcza parafii św. Józefa Robotnika w Kraśniku, dziekana dekanatu kraśnickiego, duchowego przewodnika i przyjaciela społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Jesteśmy wdzięczni za modlitwę, towarzyszenie nam w ważnych dla szkoły momentach, za każdy gest, za słowo i dyskretne wsparcie, życzliwość. Księże Proboszczu! Z Księdzem łatwiej nam było widzieć to, co ważne, dostrzegać wartości, które czasem gubią się w niełatwej szkolnej codzienności. Będzie nam brakowało obecności i towarzyszenia tak życzliwego, choć wymagającego pasterza. Księże Proboszczu, odpoczywaj w pokoju!
Społeczność „Reja”
REKRUTACJA 2025/2026
OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2025/2026 - profile klas
Harmonogram rekrutacji 2025/2026
Regulamin rekrutacji 2025/2026
,,Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”.
Sowiecki cios w plecy
O godzinie czwartej rano 17 września 1939, bez wypowiedzenia wojny łamiąc przy tym pakt o nieagresji i jego postanowienia wojska sowieckie dokonały zbrojnej napaści na wschodnie tereny Rzeczypospolitej. Wypełniły tym samym tajemniczy pakt Ribbentrop-Mołotow, który zakładał, że tereny Rzeczypospolitej zostaną podzielone pomiędzy ZSRR a III Rzeszą. Miał na celu całkowitą likwidację państwa polskiego i to, żeby Polska już nigdy nie wstała z popiołów. Z uwagi na trwającą od 1 września 1939 r. walkę z niemieckim najeźdźcą, wschodnich rubieży Rzeczypospolitej broniły jedynie szczupłe siły Korpusu Ochrony Pogranicza i nieliczne oddziały Wojska Polskiego. Większość wojsk skupiała się na walce z zachodnim najeźdźcą. Po wkroczeniu do Polski żołnierze Armii Czerwonej dokonywali licznych zabójstw, grabieży i gwałtów. Agresja ZSRR w dużym stopniu była nakierowana na eksterminację polskich elit. Zawsze, gdy chce się zniszczyć naród, uderza się w tych najcenniejszych, jak młodzież (przyszłość narodu) oraz inteligencję, czyli autorytety. Po napaści aresztowano ponad 200 tys. Polaków, w tym oficerów, ziemian, urzędników państwowych i przedstawicieli inteligenckich zawodów.
Z kolei masowe wywózki na Syberię dotknęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Konsekwencją 17 września były również późniejsze zbrodnie w Katyniu, Twerze i Charkowie, gdzie w sumie zamordowano około 22,5 tys. oficerów i policjantów. Polacy mimo tego, że nie mieli szans do ostatniej kropli krwi bronili swojej ojczyzny. Skutki sowieckiej okupacji to utrata nie tylko ponad połowy terytorium II Rzeczypospolitej z Wilnem i Lwowem, ale przede wszystkim strata elit i polskich patriotów. Jeszcze przez pół wieku od napaści ZSRR Polska zmagała się z narzuconym systemem, który oprócz niszczenia narodu, wyniszczał kulturę, naukę i rozwój gospodarczy kraju. Atakując Polaków 17 września 1939 roku Związek Radziecki zadał decydujący cios w plecy. Po ponad 80 latach od wybuchu II wojny światowej, dalej zastanawiający jest jednak fakt, co by było, gdyby we wrześniu 1939 roku Francja i Wielka Brytania rozpoczęły działania zbrojne przeciw III Rzeszy i pomogły Polakom w walce...
Autor: Jakub Chmielewski