2022/203 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1



OGŁOSZENIE 

W dniu 8 lipca 2025 roku o godzinie 9.00,  zapraszamy absolwentów szkoły po odbiór świadectw dojrzałości.

Świadectwa będą wydawane przez wychowawców klas w salach lekcyjnych:

Klasa 4a – sala 43

Klasa 4b – sala 56

Klasa 4c  - sala 57

Klasa 4d – sala 34

Klasa 4f – sala 40

 


 

(…) tak szybko stad odchodzą jak drozd milkną w lipcu

 jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon

żeby widzieć naprawdę zamykają oczy (…)

Jan Twardowski

 

 

Z głębokim  żalem żegnamy księdza kanonika Janusza Stefanka, wieloletniego proboszcza parafii św. Józefa Robotnika w Kraśniku, dziekana dekanatu kraśnickiego, duchowego przewodnika i przyjaciela społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Jesteśmy wdzięczni za modlitwę, towarzyszenie nam w ważnych dla szkoły momentach, za każdy gest, za słowo i dyskretne wsparcie, życzliwość. Księże Proboszczu! Z Księdzem łatwiej nam było widzieć to, co ważne, dostrzegać wartości, które czasem gubią się w niełatwej szkolnej codzienności. Będzie nam brakowało obecności i towarzyszenia tak życzliwego, choć wymagającego pasterza. Księże Proboszczu, odpoczywaj w pokoju!

Społeczność „Reja”

 

 


 REKRUTACJA 2025/2026

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2025/2026 - profile klas

   Harmonogram rekrutacji 2025/2026

 Regulamin rekrutacji 2025/2026 

  


 

 

 

,,Żywa pamięć o Żołnierzach Wyklętych, najdobitniej symbolizujących polską tradycję niepodległościową, dowodzi, iż po półwieczu niemieckiego i sowieckiego zniewolenia sami odbudowujemy naszą tożsamość”

  • Janusz Kurtyka

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną  w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”.  Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

Kilka interesujących faktów na temat Żołnierzy Wyklętych:

  • ,,Żołnierze Wyklęci” - pojęcie powstało w 1993 roku w środowisku warszawskiej Ligi Republikańskiej. W 1995 roku spopularyzowane przez Jerzego Śląskiego.
  • Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956 - bezpośrednia kontynuacja konspiracji podczas II wojny światowej. Pierwszy i najgroźniejszy przeciwnik, nowej, komunistycznej władzy z sowieckiego nadania. Walka ,,Żołnierzy Wyklętych” wpisuje się w ciąg walk o niepodległość Polski.
  • Strategiczny cel – odzyskanie niepodległego państwa. Cele taktyczne: przetrwanie do wybuchu kolejnej wojny, ochrona ludności, samoobrona.
  • Liczebność: 120-180 tys. Do 1953 roku rozbito wszystkie zwarte oddziały. Ostatni z żołnierzy - Józef Franczak ps. Laluś zginął w 1963 roku.
  • Zginęło 8 668 żołnierzy, aresztowano 79 tys.
  • Straty okupanta - zginęło 12 tysięcy funkcjonariuszy (UB, MO, ORMO, WP i KWB), 1 tys. Żołnierzy Armii Czerwonej i funkcjonariuszy NKWD.

Źródła:

Joanna Wieliczka-Szarek, Żołnierze Wyklęci; niezłomni bohaterowie.

Marek A. Koprowski, Żołnierze Wyklęci: wspomnienia i relacje.

Autor: Jakub Chmielewski

Wirtualny spacer

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

Brązowa Tarcza 2025

Erasmus +

Projekt zawodowy

Projekt 10.3

Projekt 10.4