Lekcje pokazowe pierwszej pomocy są niezwykle ważnym elementem edukacji młodzieży,
 a Szkolne Koło PCK, realizując swój cel propagowania otwartości serca oraz pewności w działaniu,
z powodzeniem prowadzi takie szkolenia dla szkół w regionie. Ostatnio, w dniu 18 kwietnia 2023 r., delegacja czterech uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku, zrzeszonych w Szkolnym Kole PCK, przeprowadziła lekcję dla 80 uczniów klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych Zespołu Placówek Oświatowych im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie.

W trakcie pokazu, wolontariusze SK PCK przedstawili najważniejsze zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanego. Uczniowie, słuchając uważnie prezentacji, mieli okazję poznać zasady postępowania podczas omdleń, krwotoków, padaczki, poważnych zranień, zadławień i zaksztuszeń. Wolontariusze zwrócili szczególną uwagę na zabezpieczenie miejsca zdarzenia, sprawdzenie stanu i funkcji życiowych ofiary, a także na prawidłowe wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej i innych czynności ratunkowych.

Podczas lekcji, uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z budową i zasadami korzystania
z defibrylatora, co stanowiło ważny element szkolenia. Ponadto, wolontariusze zachęcali uczniów do aktywnego uczestnictwa w pokazie i ćwiczeniach praktycznych, dzięki czemu zdobyli oni cenne doświadczenie i wiedzę, które na pewno przydadzą im się w przyszłości.

Dzięki zaangażowaniu Szkolnego Koła PCK, uczniowie z Terpentyny zyskali ważną wiedzę na temat pierwszej pomocy, która na pewno będzie przydatna w sytuacjach awaryjnych. Dziękujemy również Zespołowi Placówek Oświatowych im. Batalionów Chłopskich w Terpentynie za gościnne przyjęcie i umożliwienie przeprowadzenia lekcji.

SK PCK reprezentowali:

Aleksandra Ośka                             kl. 4f