W dniu 19 września uczniowie z klasy 3b pod opieką p.Urszuli Gryniuk i p.Małgorzaty Szczerepy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie Samodzielna Pracownia Diagnostyki Genetycznej. Młodzi detektywi rozwiązywali zagadki Kodu Genetycznego. Poznali klasyczne badania z genetyki i cytogenetyki molekularnej. Uczniowie mieli za zadanie dopasować i ułożyć w odpowiedniej kolejności chromosomy w mikroskopach. najczęstszych zespołów genetycznych. Wspólnie rozwiązywali interaktywne zagadki. Poznali różne ścieżki kariery związane z genetyką- kierunki studiów na UMLUB oraz jak wygląda laboratorium genetyczne. Następnie uczestniczyli w prezentacji multimedialnej pt. Kiedy moda, a kiedy konieczność – o diecie bezglutenowej słów kilka. Celem prezentacji było omówienie zaburzeń, których leczenie obejmuje eliminację żywności zawierającej gluten, oraz wyjaśnienie braku wskazań do wprowadzania diety bezglutenowej w populacji ludzi zdrowych.